Cafe Równik to wyjątkowa klubokawiarnia działająca na wrocławskim Nadodrzu, w której jako kelnerzy i barmani pracują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W związku z przestojem spowodowanym pandemią koronawirusa to otwarte dla wszystkich miejsce bez barier potrzebuje dziś naszego wsparcia.

Cafe Równik zostało założone w 2018 roku przez Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, zajmujące się terapią dzieci z zaburzeniami rozwojowymi takimi jak zespół downa, autyzm czy dysfazja. Jego podopieczni pracują jako kelnerzy w klubokawiarni, dzięki czemu w ciągu ostatnich dwóch lat rozwinęli wiele swoich umiejętności. Zespół Cafe Równik zorganizował też kilkadziesiąt wydarzeń i stworzył formułę kontaktów z gośćmi, która opiera się o tolerancję. Zbudował tym samym miejsce, w którym każdy z nas może spędzić czas w budującej atmosferze równości.

Przez ponad 2 ostatnie miesiące, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, Cafe Równik pozostawało zamknięte, co spowodowało duże straty finansowe. Kawiarnia chce ponownie wznowić swoją działalność, jednak potrzebne jest do tego kilkadziesiąt tysięcy złotych, które pozwoli na utrzymanie miejsc pracy, zakup odpowiednich środków czystości i wdrożenie procedur zabezpieczających kelnerów pracujących w kawiarni, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem. By ta wyjątkowa kawiarnia mogła dalej działać potrzebna jest pomoc. My już włączyliśmy się w akcję ratowania Cafe Równik – jedną z form wsparcia kawiarni jest zakup vouchera na usługi cateringowe, który może być zrealizowany w przyszłości.

We Wrocławskim Parku Technologicznym zdajemy sobie sprawę z tego, że równość to niezbędny element rozwoju całego społeczeństwa, w tym biznesu i innowacji. Stale dostosowujemy naszą infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, współpracujemy z wrocławskim Rzecznikiem ds. Osób Niepełnosprawnych i biurem Wrocław Bez Barier. Pracujemy też nad projektem stworzenia w WPT przestrzeni dedykowanej osobom z niepełnosprawnościami, w której będą mogły one rozwijać swoje firmy. Będzie to inkubator przedsiębiorczości, którego otwarcie planujemy na początek przyszłego roku. Mam nadzieję, że zespół Cafe Równik będzie mógł zadbać o oprawę cateringową tego wydarzenia. Miejsca takie jak ta nadodrzańska kawiarnia są bardzo ważne nie tylko po to, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami, ale też promować równość i tolerancję, które powinny być dla nas codziennością – komentuje Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Zachęcamy do włączenia się w akcję wspierania Cafe Równik. Dzięki wsparciu nas wszystkich, a szczególnie odpowiedzialnego społecznie biznesu to wyjątkowe, potrzebne nam wszystkim miejsce będzie miało szansę na dalszy rozwój.

Więcej informacji o akcji można znaleźć pod tym linkiem:

Ratujemy Cafe Równik