Aktualności

Święto nauki – Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu!

Jak rozszerza się Wszechświat, czy balony mogą zastąpić króliki w kapeluszu magika, jak widzą zwierzęta – to niektóre zagadnienia nadchodzącego Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się już 5 kwietnia we Wrocławskim Parku Technologicznym! Oprócz szalonych eksperymentów, będzie można zobaczyć projekty młodych naukowców, którzy zawalczą o miejsce w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory.

 

Konkurs Naukowy E(x)plory jest skierowany do osób w wieku od 13 do 20 roku życia, które mają pomysł na innowacyjny projekt naukowy. Składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono 174 projekty – 144 przeszły do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W każdym mieście młodzi naukowcy rywalizują o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się dniach 23-25 października w Gdyni. Podczas finału zostaną wyłonione najlepsze pomysły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 tysięcy złotych, ufundowane przez Grupę LOTOS S.A. Młodzi innowatorzy otrzymają także szansę na rozwój swoich projektów oraz bilet na największy naukowy konkurs dla młodzieży na świecie – Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz piąty organizuje regionalną edycję konkursu we Wrocławiu. Gospodarzami Festiwalu są: Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego PRO MATHEMATICA.

 

Cieszymy się, że Program E(x)plory po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu – mieście dobrej energii i innowacji. Wrocławski Park Technologiczny i PRO MATHEMATICA, konsekwentnie wspierają młodych innowatorów już od kilku lat. – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii – Festiwal Naukowy E(x)plory to wielkie święto nauki. Zaprezentują nam się młodzi innowatorzy, autorzy 29 projektów badawczych, biorących udział w regionalnych eliminacjach Konkursu Naukowego E(x)plory. Z właścicielami najlepszych pomysłów spotkamy się w październiku na wielkim finale. Trzymamy kciuki za wszystkich młodych naukowców! – dodaje.

 

Wrocławski Parku Technologicznym po raz kolejny będziemy gościć Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu. Jesteśmy dumni, że tak wielu ambitnych, młodych ludzi zaprezentuje swoje projekty, które miejmy nadzieję, przejdą do finału Konkursu E(x)plory – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

–  Podczas festiwalu organizujemy również ciekawe warsztaty, na które już dzisiaj wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy – dodaje prezes WPT.
Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory we Wrocławiu młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w serii pokazów oraz warsztatów naukowych. W programie, oprócz prezentacji projektów konkursowych, odbędzie się m.in. wykład dr Adama Czyżewskiego „Oczy okiem optyka”, a ponadto, naukowcy ze Smart Lab zabiorą nas w świat szalonych eksperymentów i pokazów naukowych, takich jak: „Zobaczyć niewidoczne”, „Chemiczne światła drogowe”. Dr Katarzyna Kołacz i dr Adam Zahler, pokażą nam z kolei świat dźwięków oraz doświadczenia związane z ciśnieniem powietrza.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia grup zorganizowanych można przesyłać na adres wroclaw@explory.pl.  Program wydarzenia dostępny pod linkiem: http://bit.ly/programwroclaw

 

Program E(x)plory

Program E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami. Program E(x)plory to co roku: blisko 100 partnerów Programu, ponad 3000 uczestników Regionalnych Festiwali E(x)plory, średnio 160 zgłoszeń do Konkursu Naukowego E(x)plory. Co roku kilkunastu laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali. W ubiegłorocznej edycji Programu uczestniczyło blisko 4,500 osób. Więcej na www.explory.pl.

Fundacja Zaawansowanych Technologii

Fundacja Zaawansowanych Technologii (FZT) powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Od tego czasu z sukcesem wspiera przedsiębiorczość, komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie. Więcej na www.fzt.org.pl.