Aktualności

Sky Tronic zrobi drony dla wrocławskich strażaków

Sky Tronic, spółka z Wrocławskiego Parku Technologicznego specjalizująca się w tworzeniu nowych technologii dla bezzałogowego lotnictwa, podpisała list intencyjny z Ochotniczą Strażą Pożarną Jednostką Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu (OSP JRS Wrocław) w zakresie opracowania, testowania i wdrożenia specjalistycznego drona, który będzie stanowić element wsparcia w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych osób zaginionych w terenie i w gruzowiskach. Dron ma także służyć pomocą w walce z pożarami, katastrofami budowlanymi, zagrożeniami ekologicznymi i innymi klęskami.

W przyszłym roku na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu mogą trafić bezzałogowe statki powietrzne tzw. drony strażacko-ratownicze. Strażacy-ratownicy z OSP JRS Wrocław w ramach projektu, który planowo będzie dofinansowany z funduszy europejskich, jako pierwsi przeprowadzą testy nowego drona w codziennej służbie, np. akcjach poszukiwawczo-ratowniczych związanych z poszukiwaniami osób zaginionych w rozległym terenie, zasypanych pod gruzami, a także podczas działań ratowniczych prowadzonych w związku z pożarami, wypadkami i usuwaniem skutków katastrof naturalnych.

Zgodnie z zawartym listem intencyjnym, Sky Tronic i OSP JRS Wrocław nawiązały współpracę polegającą na stworzeniu specjalistycznego drona strażacko-ratowniczego (tzw. FireCopter FLC), który ułatwi koordynowanie akcji ratowniczych i działań obserwacyjno-rozpoznawczych z powietrza, monitorowanie wielkopowierzchniowych terenów leśnych i trawiastych pod względem poprawy skuteczności lokalizowania i ratowania ofiar pożarów, katastrof budowlanych i osób zaginionych.

Najważniejszym elementem drona dla jednostki ratowniczej ochotniczej straży pożarnej we Wrocławiu będzie system obserwacji wyposażony w kamerę wizyjną i kamerę termowizyjną z zoomem optycznym umożliwiającym podgląd, przybliżenie i przesyłanie informacji z miejsca zdarzenia w czasie rzeczywistym do naziemnej stacji dowodzenia akcją ratowniczą. Dzięki obrazowi z góry łatwiej jest oszacować skalę zagrożenia i skierować odpowiednie służby na obszar o mniejszej powierzchni, co zwiększa szanse na szybsze uratowanie osób, które znalazły się w niebezpieczeństwie. System obserwacji termowizyjnej, który działa w podczerwieni umożliwi zlokalizowanie źródeł ciepła, w tym odnalezienie zaginionego na terenach otwartych np. łąkach, wysokich zaroślach czy gęsto zarośniętym polu oraz będzie wspomagał koordynację akcji poszukiwawczo-ratowniczych w dzień jak i w nocy na dużych obszarach działań. Dron strażacko-ratowniczy dzięki wykorzystaniu nowej technologii, bardziej precyzyjnego sterowania i stabilizacji lotu drona, opartej na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), będzie prowadził obserwację w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, m.in przy silnym wietrze, gęstym dymie i mgle.

Sky Tronic Sp. z o.o. to innowacyjna firma technologiczna typu spin-off z branży bezzałogowego lotnictwa, zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem na rynek bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów, w oparciu o innowacyjną technologię sterowania lotem opartą na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu  FLC (ang. Fuzzy Logic Controller). Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytut Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej). Więcej informacji na stronie: www.skytronic.com.pl.

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter!

FreshMail.pl