Aktualności

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies na budynkach Skanskiej

Firma Saule Technologies, która korzysta z laboratoriów Wrocławskiego Parku Technologicznego, podpisała umowę licencyjną z firmą Skanska. Przedsiębiorstwo budowlane nabyło wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule w budownictwie komercyjnym. Skanska ma być pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 r.

Podczas gdy technologii ogniw fotowoltaicznych z perowskitu przyglądają się tacy giganci jak NASA, Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania nimi fasad budynków i ekranów akustycznych – podaje spółka. Będzie to pierwsza firma, która wykorzysta technologię w budownictwie komercyjnym na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność: w Skandynawii, Europie i USA. To ogromny krok w kierunku neutralności energetycznej, związanej z emisją dwutlenku węgla przez budynek. Już niebawem budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym.

Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – tłumaczy Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Perowskity są to krystaliczne minerały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Firma Saule Technologies od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Ogniwa perowskitowe w przeciwieństwie do krzemowych mogą być elastyczne, częściowo transparentne i bardzo lekkie, co stwarza wiele nowych możliwości zastosowania, m.in. w budownictwie i przemyśle.

Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 milionów euro zespół pracuje obecnie nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.

To już nie jest wizja rodem z powieści science-fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko – mówi Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Technologia perowskitowa niesie szereg korzyści dla deweloperów, czy najemców budynków: atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy. Możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami, ogniwami fotowoltaicznymi, to kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa, będącego jednym z filarów działalności Skanska.

 

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter!

FreshMail.pl