Aktualności

PURE BIOLOGICS S.A. BĘDZIE ROZWIJAĆ NOWY LEK DO IMMUNOTERAPII PRZECIWNOWOTWOROWEJ

Spółka Pure Biologics, korzystająca z laboratoriów Wrocławskiego Parku Technologicznego, otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu, którego celem jest rozwój innowacyjnego leku do immunoterapii przeciwnowotworowej. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 35 mln zł.

Celem projektu, którego rozpoczęcie zaplanowano na pierwszą połowę tego roku, jest opracowanie bispecyficznego przeciwciała rekombinowanego – Multibody, które będzie kandydatem na lek immunoterapeutyczny dla pacjentów chorujących na raka jelita grubego.

– Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym nowotworem diagnozowanym u kobiet i drugim najczęściej występującym nowotworem diagnozowanym u mężczyzn. Podobnie jak w przypadku wielu nowotworów przeżywalność zależy od momentu, w którym zdiagnozowano chorobę. Dla pacjentów z nowotworem w fazie I wynosi ona 92%, fazie IIA 87%, fazie IIB 63% i dalej spada, by osiągnąć 11% w fazie IV. Zdecydowanie potrzebne jest zatem skuteczne leczenie dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem – tłumaczy dr Filip Jeleń, Prezes Zarządu Pure Biologics S.A.

Projekt będzie realizowany w oparciu o platformę technologiczną do poszukiwania fragmentów przeciwciał o potencjale terapeutycznym i diagnostycznym – PureSelect będącą rezultatem wewnętrznych prac B+R spółki. Proponowane przez Pure Biologics rozwiązanie pozwoli na opracowanie innowacyjnego leku typu pierwszy w klasie o unikalnym potencjale terapeutycznym, gotowego do rozpoczęcia II fazy badań klinicznych.

– Z naszej analizy wynika, że warunki rynkowe uprawdopodobniają możliwość skomercjalizowania Multibody poprzez udzielenie licencji dużej firmie farmaceutycznej – mówi dr Jeleń. I dodaje: – Rezultatem długoterminowym będzie poprawa jakości życia pacjentów, związana jednocześnie z większą dostępnością skutecznych leków.

Pure Biologics S.A. jest spółką biotechnologiczną założoną w 2010 roku przez dwóch naukowców – dr Filipa Jelenia oraz dr Piotra Jakimowicza. Od początku swego istnienia Pure Biologics prowadzi prace w laboratoriach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Obecnie, poza działalnością usługową, spółka realizuje łącznie 6 projektów badawczo-rozwojowych, w tym 4 współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o łącznej wartości ponad 45 mln zł.

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter!

FreshMail.pl